Bazalt TaşlarıBlog

Doğada yer alan granit doğal taşlar arasında yer almaktadır. Granitin son zamanlarda birçok farklı kullanım alanı ortaya çıkmıştır. Granit, maliyeti az olması sebebi ile ev dekorasyonunda da en çok tercih edilen malzemelerden birisidir. Kişiler dekorasyonda özellikle mutfak için granit malzemeyi tercih ederler. Bunun asıl nedeni granitin tamamen doğal bir taş olmasıdır. Doğal bir taş olmasından dolayı insan sağlığına zararlı değildir. Bu nedenle mutfak tezgahında, banyoda sağlık açısından tercih edilen bir malzemedir.

Granitin Özellikleri

Granitin en bilinen özelliği sağlıklı olmasıdır. Bu nedenle tercih edilmesinin yanı sıra birçok farklı özelliği ile de diğer taşlardan sıyrılmaktadır. Granit özellikleri arasında sert yapılı olması yer alır, doğada bulunan en sert madde olarak bilinmektedir. Homojen bir taş değildir ve mika, mineral, kuvars, silikat, alkali feldisfat barındırır. Kayaç grubuna aittir ve görünümünde taneli bir yapı bulunur.

Bu taş suya dayanıklıdır ve suya değdiği zaman yapısı bozulmaz. Magmanın sertleşmesinden meydana gelir. Piyasada birçok farklı renkte granit taş görmek mümkündür ve bunların birçoğu doğal rengidir. Kırmızı, beyaz, pembe, yeşil, açık ve koyu gri gibi farklı renklerde bulunur.

  • Modern görünüm,
  • Geniş renk ve benzersiz desen seçenekleri,
  • Dayanıklılık ve aşınma direnci,
  • Kolay bakım,
  • Tamir ve boya gerektirmemeleri,
  • Yanmaz ve kaymaz zemin yapısı,
  • Ekolojiye zararsız olmalarıdır.

Granit Neden Kullanılmalıdır?

Evde malzeme kullanacak olan kişiler genellikle malzemenin maliyetini ve dayanıklılığını ele alırlar. Granit ise piyasada yer alan en az maliyete sahip maddelerden birisidir. Bu taş az maliyetli olmasına karşın uzun yıllar boyunca kullanıma dayanıklıdır. Farklı sıcaklıklarda yapısı bozulmaz ve kullanıma devam edilebilir. Hava şartları değiştiği zaman çatlama ya da kırılma gibi tepkiler vermez. Herhangi maruz kaldığı bir dış etkiden dolayı renginde değişim meydana gelmez.

Birçok maddenin en çok şikayet edildiği konu mutfakta kullanılırken renginin değişmesidir. Ancak granit dayanıklıdır ve asitli malzemelere karşı da herhangi bir değişim yaşamazlar. Dış etkenlerle değişime uğramasa bile oldukça modern bir görünüme sahiptir. Bu nedenle işlenmese bile olduğu gibi kullanılabilir. Temizliği oldukça pratiktir ve evin her alanında kullanıma uygundur. Dışarıdan gelen bir darbe, ısı değişimi ya da hava değişiminden sebeple paslanmaz, kırılmaz ve çizilmezler.

 

Granit Nasıl Elde Edilir?

Granit taşının çıkartılması yasalara bağlı olarak yapılmaktadır. Makine gücünün yanı sıra insan gücü de bu madenin çıkartılmasında etkilidir. Dünya üzerindeki en zengin granit yatakları ülkemiz içerisinde yer almaktadır. Ancak granit yaygın bir maden olduğu için birçok ülkede de zengin yatakları yer alır. Gerek ham madde olarak gerekse işlenerek ihracatı yapılır.