Blog

Granit taşı homojen bir taş olarak doğada yer almaktadır. Bu taş %30 ile %60 arasında alkali feldispat, %35 mika, %10 ile %35 arasında mineral ve %10 ile %40 arasında kuvars barındırır. Asidik bileşen içeren bu kayaçlar ticarette oldukça fazla kullanılmaktadır. Piyasa içerisinde diyorit, kuvarslı diyorit, kuvars monzorit ve ziyenit gibi birçok farklı maden granit olarak adlandırılmaktadır. Kristal ve sert yapılıdır. Ayrıca içerisinde turmalin, zirkon, apatit, piroksen ve mika gibi mineraller de yer alabilmektedir. Eski zamanlardan günümüze kadar aktif olarak kullanılan bir maden olarak hayatın her alanında bulunmaktadır. Eski zamanlarda kullanılan anıtların birçoğunda granit malzeme tercih edilmiştir.

Granit Kullananların görüşleri ?

Granit kullanım alanları oldukça fazla olması sebebi ile piyasada en çok yer alan madenlerden birisidir. Blok taş olarak kullanılmanın yanı sıra kırma taş mıcır olarak da kullanılmaktadır. En çok tercih edilen taş Kırma taş olarak adlandırılan granit; kuyu çakıllama, tren yolu balastı ve yol yapımında oldukça etkilidir.

Blok taş granitler ise en çok bilinen granitlerdir. Mezar taşlarında, kolonlarda, döşemelerde ve basamaklarda tercih edilir. Kırma taş olarak granit kullanılacağı zaman baskın olan özellikleri detaylı olarak aranmaz. Ancak blok taş olarak kullanılan granitte madenin yapısı oldukça önemlidir. Bu nedenle blok taş amacı ile kullanılacak granit detaylı olarak tercih edilir.

Granit Blok Taş Özellikleri

Granit blok taş diğer granitlere göre piyasada daha fazla tercih edilmektedir. Günümüzde kullanılan birçok malzeme granit içermektedir. Bunun asıl sebebi granitin doğada yer alan en sert maden olmasıdır. İçerisinde sahip olduğu minerallerle birlikte oldukça dayanıklı bir hale gelir ve aside karşı tepki vermez. Ultraviyole ışına maruz kaldığı zaman rengini kaybetmezler. Yıllarca kullanılsa bile her zaman ilk günkü hali ile kullanıma imkan verirler. Darbeye ya da ışığa maruz kaldıkları zaman dokularını yitirmezler. Aniden gelen hava değişimlerine karşı dayanıklıdırlar ve farklı hava şartlarına uyum sağlarlar. Sıcaklıklara maruz kalsalar bile çizilmez ya da çatlamazlar. Bu nedenle az maliyet ile uzun yıllar kullanıma imkan verirler.

Granit Kırma Taş Özellikleri

Granit kırma taş özellikleri de blok taş kadar dayanıklı olması ile dikkat çekmektedir. Farklı kimyasal etkilere karşı herhangi bir tepki göstermez. Yıllarca kullanıma karşı yıpranmaya dayanıklıdır. Ani ısı değişimlerinde donma yaşadıklarında kırılmaz ya da çatlamazlar. Ancak nakliyesi esnasında dikkat edilmesi gerekli olduğu için kullanım alanı maden yatağına yakın olmalıdır.