Blog

Palet paket taşı, hem model olarak, hem de ölçü olarak farklılıklar arz etmektedir.  Parke taşları genel olarak;

  • Park, bahçe ve kaldırımlarda 6 cm uzunluğu,
  • Hafif araçların geçtiği yerlerde 8 cm uzunluğu,
  • Ağır araçların geçtiği yerlerde 10 cm uzunluğunda palet parke taşı kullanılır.

Caddelerde, sokaklarda, okullarda, halka açık olan mekanlarda vb. yerlerde geniş bir kullanımı mevcuttur. Bu taşların kullanımı, belediye ve çevre dizaynı için oldukça önemlidir. Bu yüzden de imalatında kullanılan m2 hesabı ve fiyatı oldukça önemlidir. Palet parke taşı elemanlarının birbirinden farklı renkleri ve çeşitleri vardır.

Palet Parke Taşı Kaç m2’dir?

Palet parke taşı kaç m2’dir diye soran firmalar, arama motorlarından bunun bilgisini almak isterler. Bunun bilgisinin net olarak verilmesi mümkün olmamakla beraber, ortalama bir bilgi verilebilir.

Palet parke taşları, yükseklik olarak 6cm – 8 cm aralığında değişkenlik gösterir. Uzunluk olarak 20 cm’e kadar uzanırken genişliği 16,5 cm dolaylarına kadar yükselir. Dolayısıyla m2 başına 36 adet Palet parke taşı uygulaması yapılabilmektedir. Şekilleri değişkenlik göstermekle beraber, bazılarının içerisinde kavis kısmı da bulunur. Bu yüzden birbirine entegre edildiği zaman kilitlenerek bağlanılır. Dolayısıyla güçlü bir mukavemet gücünde olup uzun süreli olarak dayanıklılık sağlar.

Palet Parke Taşlarının Standartları

Palet parke taşı üretiminde ürünlerin daha iyi olmasını gerektiren bazı standartlar vardır. Bunlar;

  • Üretilecek ürünlere
  • Bu malzemelerin bileşimine
  • Malzemelerin karışımına (su dahil)
  • Uygun malzemeler seçilir
  • Uygun sıkıştırma işlemi yapılır
  • Betonun olgunlaşmasını sağlamak için uygun kürlenme yapılır.

İlk sertleşme sürecinde betonda yüksek sıcaklıklardan kaçınılması için belirli önlemler alınmalıdır.

Palet parke taşlarının standartları pek çok avantajı da beraberinde getirir. Bu avantajlar arasında en sık bilinenleri kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olması ve don olayında aşınmamasıdır. Bunun yanı sıra  belediyelerde ve çevrede sıklıkla kullanılan bir döşeme çeşidi olduğu için ihtiyaç alanı da oldukça fazladır. Avantajları arasında ucuz olması gelir. Bu yüzden de ekonomik bir taştır ve çevre ile oldukça uyumludur. Herhangi bir su birikintisine karşı dayanıklı olup, su emme kapasitesi oldukça düşüktür. Bu yüzden de güvenle kullanılır.