Bazalt TaşlarıBlog

Kayseri bazalt taşı; Özellikle doğada bazı volkanik patlama sonucu, geleceğimize yönelik en faydalı maddeler ortaya çıkartmaktadır. Bu maddelerin kullanım alanları düşünüldüğünden daha geniştir. Neden diye soracak olursanız eğer,  içeriğindeki minerallerin birçok endüstride ve sanayide kullanılmaya uygun olmasıdır. Biliyoruz ki doğaya özdeş olan her madde, her zaman için daha dayanaklıdır. Bazalt taşı içeriğinde bulunan minerallerin sertliğe ve sıklığa bu malzemelerden yapılan her ürünün ve çalışmanın dayanıklı olacağını işaretlerini veriyor. Kayseri bazalt taşı, üretimi ve kullanımı yaygın bir taş olarak, yol kenarı, tretuvar ve döşeme işleri vb için aranılan bir taş türüdür. Ülkemizde bulunduğu yörelerde üretimi ve buradan pazarlanması yaygın bir taş olan Bazalt, doğal hali parlak olmayan mat ve siyah yapıdadır.

Kayseri Bazalt Taşı Sökülür Mü?

Kayseri bazalt taşı bazen yerinden sökülebiliyor. Bazalt kaldırım taşları küp taş olarak kullanılır. Bu kullanımda özel kesimler yapılabilmektedir. Kaldırım taşı döşemesinin kolaylığı bakımında yeni teknolojide ortaya çıkan kaldırım yaşı döşeme makinelerine uyumlu ölçülerde kesilebiliyor. Ve uygun şekillere haline getiriliyor. Böylelikle işçi maliyeti, ekonomik tasarruf ve zamandan tasarruf gibi birçok yarar sağlarsınız. Döşenen kaldırım taşlarının bazen oluşabilecek bazı nedenlerden dolayı sökülebiliyor. Örneğin; yanlış ölçüde kesim olabiliyor. Dolgu malzemesinin iyi hazırlanmamış olmasından kaynaklı sökülmelerden ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda oluşabilecek doğal afetlerden dolayı yine işlem gerçekleştirilebilinir. Kaldırım taşı ustası tarafından yapılmamış olmasından da yine sökülme işlemi gerçekleşir. Bu saydıklarımızdan dolayı sökülebilen doğal bazalt taşlar için üzülmenize gerek yok. Gerçek bazalt taşı ustası tarafından yeniden aynı taşların döşemesi yapılmaktadır

Kayseri Bazalt Taşı Üretimi

Kayseri bazalt taşı üretimi aslında ülkemizde bazı illerimizde de oldukça yaygındır. Bazalt kullanıldığı alanda başta doğalı ve sağlamlığı nedeni ile çokça tercih edilmektedir. Zaman geçtikçe göreceği deformasyon miktarı oldukça az olduğundan projelerin vazgeçilmez doğal taşlarından biri oldu. Aynı zamanda bazalt, koku oluşturmaması ve yüzey özelliğini kaybetmemesiyle de bilinmektedir. Artı bir diğer avantajı da sahip olduğu renginin solmamasıdır. Kullanım yerlerine uygunluğun sağlanması bakımından bazal taşı küp ve plaka formunda üretildiği gibi bordür, oluk ve özel taş formlarında da üretilen doğal bir değerdir. Bazalt taşı üretimi, sadece yurt içi yaygın üretimi ile değil, yurt dışına satış ile de önemli bir doğal kaynaktır. Çıktığı yöreler için oldukça önemli hem ticari hem de istihdama yönelik oldukça büyük bir önem taşır.

Kayseri Bazalt Taşı Fiyatları

Bazalt taşı fiyatları kullanıma göre değişmektedir. Aynı zamanda sertlik düzeyi dayanıklılığını artırır ve bütçenizi uzun yıllar boyu  kullanacağınızdan  zorluk çekmezsimiz. Kısa sürede bazalt taşı döşenerek isterseniz binanıza iç ve dış kaplama olarak kullanırsınız.Asıl etken kullanılacak ton ağırlığı ve ölçüleridir. Bazalt taşı fiyatları etkileyen unsurlar kullanılacak ve sipariş edilecek malzemelerdir. Çok kullanışlı aynı zamanda uygun fiyatlı olan bu taşlar sıkça kullanılmaktadır. Her şeyden önce bazalt taşı doğal taş olması nedeniyle avantajlıdır. Bunun dışında oldukça düşük maliyetli olan kayseri bazalt taşları istediğiniz kadar farklı illerden gelsin, nakliye ücreti dahi eklense en düşük maliyete sahiptir.

Kayseri Bazalt Taşının Kullanım Alanları

Bazalt taşı aynı zamanda cila alma durumu, plaka verme ve  köşe kesilmesi durumu oldukça iyidir. Bazalt  kullanım alanları en çok beton ve asfaltlar, demir yolları ve filtre taşlarıdır. Başka bir diğer kullanım alanı ise ev ve mutfak dekorasyonunda da modern olarak kullanılan bazalt bahçe taşı olarak da kullanılır. Bazalt taşı kullanım alanları birçok alanda kullanıma uygundur. Bazalt taşları daha çok kaldırımlar başta olmak üzere merdivenler sert zemin döşemeleri, dış duvar kaplamalarına kadar birçok alanda kullanılıyor. Bazalt taşı kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor. Aynı zamanda bazalt doğal taşların bordür uygulamalarına da sık rastlanıyor.